کارآفرین کیست؟

ـ جان استوارت میل در سال ۱۸۴۸ معادل انگلیسی انترپرنور(Enterpreneure) را برای کارآفرین برگزید.

ـاز نظر علم اقتصاد کارآفرین کسی است که با صرف زمان و انرژی لازم، منابع،نیروی کار،مواد اولیه و سایر دارایی ها را به گونه ای هماهنگ میسازد که ارزش آنها یا محصولات حاصل از آنها نسبت به حالت اولیه اش افزایش یابد.

ـ کارآفرین تلاش دارد تا از طریق شناخت و پیگیری فرصت ها بدون در نظر گرفتن منایع تحت اختیار خود به کارآفرینی بپردازد.

ـ شومپیتر کارآفرین را نیروی محرکه اصلی در توسعه اقتصادی تلقی کرد و نقش وی را نوآوری یا ایجاد ترکیب تازه مواد دانست.

ـ به عقیده زاهدی کارآفرینان افرادی هستند که به جای سخن گفتن صرف ،عمل می کنند و نظرات و ایده های خود را واقعیت بخشیده و عملی می کنند.

ـ جفری تیمونز معتقد است که کارآفرین فردی است که موجب خلق بینشی ارزشمند از هیچ می شود.

در واژه نامه دانشگاهی وبستر ، کارآفرین کسی است که متعهد می شود خطر های یک فعالیت اقتصادی را سازماندهی ،اداره و تقبل کند.

ـ مک کله لند کارآفرین را شخصی متعهد و معتقد به کار می داند با قدرت رهبری بالا،متفکر ،ریسک پذیر در شرایط نامفهوم و نامعین و دارای زمینه قوی فرهنگی می داند.

:پارسل: کارآفرین در کشاورزی فردی است که تجارت در کشاورزی یا کارافرینی در کشاورزی را سازماندهی و مدیریت میکند.

ـ کارآفرین فردی است دارای ایده و فکر جدید که از طریق ایجاد یک کسب و کار با بهره گیری و هماهنگی منابع که همراه با مخاطره مالی،اجتماعی و حیثیتی است محصول یا خدمت جدید به بازار ارائه می دهد.

ـدر تعریفی دیگر کارآفرین کسی است که در زمینه های عرضه محصول تازه یا محصولی با کیفیت جدید ، ارائه روشی جدید برای تولید یک محصول  ، گشایش بازار تازه ، تهیه منابع و روش جدید برای تامین مواد اولیه یا اجزای تشکیل دهنده یک محصول ، و در اخر سازماندهی مجدد یک صنعت ظاهر شود.

کارآفرینی وکارآفرین در پنج دوره مختلف تاریخی

دوره اول: قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی

صاحبان پروژه های بزرگ

این دوره همزمان با دوره قدرتمند ملاکین و حکومت های فئودالی در اروپاست که نمونه بارز کارآفرینان آن در این دوره معماران مسئول ساخت کلیساها،قلعه ها و تاسیسات نظامی هستند

دوره دوم: قرن ۱۷میلادی

مخاطره پذیری

در این دوره همزمان با شروع انقلاب صنعتی بعد جدیدی به کارآفرینی اضافه شد.

کانتلیون در این دوره میگوید: کارآفرین کسی است که منبع را با قیمت نامشخص میخرد ، روی آن فرآیندی انجام می دهد  و آن را به قیمتی نا مشخص و تضمین نشده در بازار می فروشد از این رو مخاطره پذیر است.

کارآفرین در این دوره شامل بازرگانان، صنعت گران و دیگر مالکان خصوصی میگردید.

دوره سوم: قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی

تمایز کارآفرینان از دیگر بازیگران صحنه اقتصاد

در این دوره ابتدا کارآفرین از تامین کننده سرمایه متمایز میگردد .یعنی کسی که (مخاطره) میکند با کسی که سرمایه را تامین می کند متفاوت است.

ادیسون بعنوان یکی از کارآفرینان این دوره پایه گذار فناوری های جدید شناخته می شود. همچنین در این دوره کسی که سود حاصله از سرمایه را دریافت می کند با شخصی که سود حاصل از توانمندی های مدیریتی را دریافت می کند تفاوت دارد.

دوره چهارم: قرن ۲۰ میلادی

نوآوری

مفهوم نوآوری در این دوره به یک جزء اصلی تعریف کارآفرینی تبدیل می شود.

کارآفرین فردی نوآور و توسعه دهنده فناوری های به کار گرفته شده است .مفهوم نوآوری می تواند شامل همه چیز از خلق محصولی جدید تا ایجاد یک نظام نوین یا حتی یک ساختار سازمانی جدید برای انجام کارها باشد.

دوره پنجم:دوره معاصر از ۱۹۸۰میلادی تا کنون

رویکرد چند جانبه

در این دوره همزمان با موج جدید کسب و کارهای کوچک و رشد اقتصادی و شناخته شدن کارآفرینی به عنوان تسریع کننده این ساز و کار توجه زیادی به این رشته جلب شد . در این دوره علاوه بر محققان اقتصادی توجه جامعه شناسان و روان شناسان نیز به این رشته معطوف گردید.از تعاریف شناخته شده تر این دوره می نوان به موارد ذیل اشاذه کرد :

کارآفرینی روند پویایی از در جهت ایجاد و افزایش سرمایه است این کار توسط کسی انجام می شود که مخاطره از دست دادن زمان یا فرصت شغلی دیگر را با هدف ایجاد ارزش برای یک محصول یا خدمت می پذیرد.

گردآورنده و مدرس   :

میلاد حدادی از تیم آموزشی و موفقیت تیک

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *