معجزه زبان در روابط زناشویی

روش های ابزار محبت را می توان به چندین دسته تقسیم کرد که گاهی زبان، گاهی نگاه یا محبت چهره به چهره همراه با سکوت است و گاهی نوشتاری، گاهی پیامکی، گاهی هدیه دادن و … میتواند باشد.

اما بحث اینجاست که محبت زبانی چیست و چگونه باعث میشود یک رابطه ی خوب و معجزه آسا با همسر خود و و حتی دیگران داشته باشیم.

در ابتدای امر باید بدانیم محبت زبانی دو  نوع است:

 1. محبت زبانی حرف نزدن.
 2. محبت زبانی حرف زدن

۱.اما محبت زبانی حرف نزدن:

جالب اینجاست که بر خلاف تصور خیلی از مردم که فکر می کنند محبت زبانی تنها با گفتن کلمات شکل می گیرد، اما واقعیت امر اینجاست که گاهی محبت زبانی، حرف نزدن و سکوت کردن است.

برای مثال فکر کنید همسرتان از دست شما عصبانی است و قادر به کنترل زبان خویش نیست؛ و با گفتن جملاتی شما را آزرده می کند، در آن لحظه از خودتان دفاع نکنید و شروع به جبهه گیری برای اثبات خلاف امری که می گوید نکوشید حتی اگر مسئله ای بسیار واضح بود مثلا همسر شما می گوید ماست سیاه است، همین !! بگذارید در این مواقع آرام شود و در موقعیت مناسب با او صحبت کنید و این را خوب بدانید سکوت شما و دفاع نکردن شما مفهومش این نیست که باید بسازم و بسوزم بلکه معنایش این است که:

اولا: وقتی طرف مقابل شما عصبانی است حتی اگر مهمترین و زیباترین سخن ها هم از دهان شما خارج شود؛ او به دلیل عصبانیتش که سبب جوشش خون در قلبش شده و در پی آن کارکرد عقل ضعیف شده است اصلا متوجه اشتباهش نمی شود و دفاع شما از خودتان باعث برخورد نامناسب تری خواهد شد و عصبانیتش بیشتر می شود به گونه ای که در این باره سقراط می گوید:

« من از کشتی طوفان زده و متلاطم و گرفتار امواج دریا و گرداب ها، امیدوار ترم تا شخص غضبناک بر افروخته ؛ چرا که کشتی در آن جا با تدبیر و چاره جویی ملاحان نجات می یابد، ولی نفسی که آتش غضبش شعله ور شود امید و چاره ای برای آن نیست، چون هر چاره، موعظه فروتنی و زاری بر شعله وری آن می افزاید.»

ثانیا: به قول ضرب المثل قدیمی که می گوید: بحث، بحث می آورد و دفاع بی جا زمینه ای برای دعوای بیشتر می شود یا می توان اینگونه آن را بیان کرد که سخن به مثابه کشی است که دو طرف در حال جر و بحث در حال کشیدن آن هستند و هر چقدر بیشتر آن را ادامه می دهند آن کش بیشتر کشیده می شود تا در نهایت در اثر کشش بیش از حد منجر به پارگی می شود و به دو طرف برخورد می کند و ممکن است سبب ناراحتی و اتفاقی شود که دیگر قابل جبران نخواهد بود.

رسول خدا (ص) در این باره می فرمایند:

«اگر کثرت کلام شما نبود، سرزمین قلب شما چراگاه شیطان قرار نمی گرفت هر آینه می شنیدید آنچه را من می شنوم و می دیدید آنچه را که من می بینم!»

و همچنین امیرالمومنین (ع) می فرمایند:

کسی که سخن و کلامش زیاد شود، خطا و اشتباهش فراوان می گردد و آن که خطایش افزایش یابد، حیا و شرمش اندک می شود و آنکه حیا و شرمش اندک شود. پارسایی اش کم می شود و هر که پارسایی اش کم شود دلش می میرد. و بسیاری از روایات هستند که ما را از سخن زیادی گفتن منع کرده اند.

البته لازم به ذکر است گاهی بعضی از افراد به گونه ای حق به جانب سکوت می کنند که از صدها حرف زدن بدتر است و با سکوتشان طرف مقابل را آتش می زنند، که در این جا منظور این گونه سکوتی نیست بلکه سکوتی که طرف مقابل از آن حس آرامش بگیرد.

۲. اما محبت زبانی حرف زدن:

محبت زبانی حرف زدن با توجه به تفاوت هایی که میان زنان و مردان است با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

 • نکاتی که در محبت زبانی حرف زدن با زنان باید رعایت کنیم:

مردها زیبایی را با چشم هایشان و زن ها زیبایی را با گوش هایشان تعریف می کنند.

پس مردان عزیز باید حواس خود را جمع کنند و هوشیار باشند که زیبایی از نگاه همسر شما، از طریق گوش هایشان شکل می گیرد یعنی نیاز به شنیدن دارند. خیلی اوقات وقتی که دعواهای زن و شوهرها را مورد بررسی قرار می دهیم علت اصلی را این می یابیم که زنان معتقد هستند سخنان محبت آمیز از همسرانشان نشنیده اند، یا اینکه مرد بسیار ساکت است و حرف نمی زند و در واقع محبت کلامی در خانه ی آن ها وجود ندارد. حتی گاهی زنانی بوده اند که گفته اند من انتظار شنیدن حرف های محبت آمیز هم ندارم فقط می خواهم همسرم با من صحبت کند اما حوصله ی صحبت کردن هم ندارد.

اما محبت زبانی چیست و کلمات محبت آمیزی که یک زن دوست و نیاز دارد بشنود چگونه کلماتی هستند:

سخنان محبت آمیزی که یک زن نیاز دارد بشنود معمولا دارای دو محور است که اگر یکی از این دو محور را داشته باشد در وجود زن، معجزه ای چشمگیر ایجاد می کند.

محور اول: کلماتی هستند که مفهوم عشق را به همسر هدیه بدهد:

کلماتی مثل <عزیزم>، <دوستت دارم>، <تو بهترین انتخاب زندگی من بودی> وقتی زن این قبیل کلمات را می شنود، احساس می کند مرد نه تنها او را دوست دارد بلکه همه ی دوست داشتنش برای همسرش است. اما متاسفانه بعضی از مردان این کار را باعث کوچک شمردن خود می دانند یا معتقد هستند که این کلمات تنها مربوط به دوران اوایل ازدواج است در صورتی که یک زن در سراسر زندگی زناشویی اش نیاز به شنیدن چنین کلماتی دارد و با شنیدنشان سرشار از ذوق و شادمانی می شوند.

محور دوم: کلماتی هستند که مفهوم زیبایی را به همسر هدیه می دهند:

این قبیل کلمات، کلماتی هستند که مفهوم زیبایی به گونه ای در آن به کار رفته است که زن حس می کند زیباترین موجود عالم برای همسرش است و هیچ زیبایی دیگری نمی تواند برای همسرش جذاب و دلفریب باشد. در همین زمینه می توان به زندگی حضرت رسول اکرم (ص) اشاره کرد به گونه ای که وقتی می خواست همسر خود را صدا بزند، می فرمود: حمیرا

معنای حمیرا، در لغت مفهومی مانند سرخ گونه دارد و در اصطلاح به کسی می گویند که خیلی زیباست.

قرار بر این است که پیغمبر خدا به گونه ای با همسرش سخن بگوید که در ذهن او تداعی می شود از من زیباتر برای پیامبر وجود ندارد.

اما چرا در زندگی های ما کلمات محبت آمیز نیست یا در صورت بودن کم هستند؛ محبتی که نشانه ی انسان مومن است، به گونه ای که امام حسن مجتبی (ع) وقتی نشانه های انسان مومن و با تقوا بعد از ازدواج سخن می گویند، می فرمایند:

«انسان مومن اگر دوستت داشته باشد اکرامت می کند و اگر تو را دوست نداشته باشد، ظلمت نمی کند»

پس این نکته را آقایان عزیز فراموش نکنند اگر در زندگی مشکل دارند و همسرشان دارای حساسیت است می توانند با محبت زبانی حرف زدنی که دارای دو محوری که گفته شد باشد می توانند خیلی از حساسیت ها و سوء ظن هایی که همسرشان دارد را برطرف کنند.

 • اما نکاتی که در محبت زبانی در حرف زدن با مردان باید رعایت کنیم:

همه ی ما شاهد این هستیم که بعضی از بانوان می گویند که هرچقدر به همسرمان محبت می کنیم و جملات محبت آمیز و عاشقانه برای آن ها به کار می بریم هیچ اثری در او ندارد و وقتی من به صورت یک طرفه به همسرم محبت می کنم اما دریغ از شنیدن یک کلمه ی محبت آمیز این چه سودی برای من دارد؟

معجزه زبان در روابط زناشویی

مشکل کار این جاست که شاید حتی یک خانم چندین سال با یک آقا زندگی کرده باشد اما هنوز شخصیت او را نمی شناسد یا هنوز به تفاوت هایی که میان جنس او و همسرش است آگاهی ندارد و بر اساس نیازهایی که خودش دارد با همسرش صحبت می کند که قاعدتاً هم نباید در همسرشان تاثیری داشته باشد. این را نباید بانوان عزیز فراموش کنند که کلمات محبت آمیز یک مرد با یک زن بسیار متفاوت است.

کلمات محبت آمیز یک مرد از کلماتی تشکیل شده است که وضعیت اقتدار طلبانه و غرور مرد را بالا ببرد، اما کلماتی که یک زن برای محبت به آن نیاز دارد کلماتی است که وضعیت ناز یک زن را بالا ببرد.

زن باید بداند که مرد از نظر خلقت موجودی قوی تر و مقاوم تر از زن است و حالاتی سنگین تر از زن دارد و خلاصه قوام زندگی متکی به وجود اوست.

به گونه ای که در این باره خداوند در قرآن کریم سوره نساء آیه ۳۴ می فرمایند: «مردان قوام زندگی زنانند ، به واسطه ی برتری که خدا بعضی را بر بعض دیگر مقرر داشته و به دلیل آن که از اموال و ثروت خود برای زندگی خانواده و گذران امور همسر و فرزندان خرج می کنند»

به همین دلیل بانوان باید در رفتار خود نسبت به همسرشان این معانی را رعایت کنند.

و اگر یک زن می خواهد سخنان عاشقانه به همسرش بگوید باید از کلماتی استفاده کند که مرد را تحت تاثیر قرار بگیرد.

و طبیعی است ار خانمی به همسرش بگوید عزیزم دوستت دارم تاثیری زیادی نخواهد داشت البته به این معنا نیست که هیچ تاثیری نداشته باشد اما اثرش کمتر است این قبیل کلمات می توانیم به چند نمونه زیر اشاره کنیم:

 • من به تو افتخار می کنم.
 • من در کنار تو احساس آرامش می کنم.
 • درست است وسایل رفاهی زیادی در زندگی نداریم اما همین که می بینم تو سعی و تلاش خود را می کنی خیلی خوش حالم.
 • خیلی از مردها بر خلاف تو تلاش نمی کنند و به زندگی اهمیت نمی دهند.

اما متاسفانه گاهی خانم ها برعکس رفتار می کنند و از جملاتی از قبیل :

 • من در خانه تو بدبخت شدم.
 • ای کاش ازدواج نمی کردم.
 • ای کاش اصلا در خانه ی تو نیامده بودم.

در صورتی که خیلی از بانوان با گفتن چنین جملاتی قصد لجبازی ندارند. بلکه تنها می خواهند مشکلی که برایشان به وجود آمده را حل کنند و بگویند چنین انتظاری را از تو نداشته ام اما به دلیل ناآگاهی که دارند با گفتن چنین جملاتی زندگی خود را مشوش می کنند. به همین دلیل خانم ها باید توجه داشته باشند که وقتی بارها این حرف را زد و این رفتار را انجام داد اما نتیجه ای نگرفت سپس بهتر است روش خود را عوض کند و برای یک بار هم که شده به روش های دینی و اسلامی عمل کنند، تا نتیجه ی آن را ببینند.

گردآورنده: نسیم خزایی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *