بر خلاف تصوری که داریم هیچ نفعی از مصرف پروتئین اضافی حاصل نمشود. 

پروتئین اضافی بعد از تجزیه یا برای تولید انرژی مصرف میشود یا تبدیل به چربی میشود و در بافت چربی ذخیره میشود.

 در کل مصرف زیاد پروتئین میتواند فشارهای زیادی را به کلیه و کبد تحمیل نماید.

میزان مجاز و توصیه شده مواد غذایی

Recommended Dietary Allowance


RDA:

معیار مربوط به پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن،معیاری است که از سوی سازمان غذا و تغذیه وابسته به شورای تحقیقات ملی و آکادمی علوم آمریکا تهیه و هرچندسال یکبار تجدید نظر و منتشر میشود. آر دی ای نشان دهنده میزان مورد نیاز مواد غذایی برای افراد معمولی و سالم است.وقتی میزان مصرف مواد غذایی به پایین تر از شاخص آر دی ای نزول نماید احتمال سوء تغذیه افزایش می یابد.

اما باید دانست که سوء تغذیه طی ماه ها و سال ها رخ میدهد.

به طور معمول مصرف روزانه ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن توصیه میشود (برای محاسبه پروتئین مورد نیازبدن،وزن خود را بر حسب پوند در عدد ۰.۳ ضرب کنید) میزان نیاز بدن به پروتئین با بالا رفتن سن کاهش می یابد.

از طرف دیگر میزان پروتئین مورد نیاز برای کودکان در حال رشد به ۲الی۴ گرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن میرسد،در حالی که زنان باردار و مادران شیرده مقدار پروتئین مورد نیازخود را باید به ترتیب به ۱۰الی۲۰ گرم افزایش دهد.

نکته: همچنین فشارهای روانی،بیماری و آسیب دیدگی نیاز به پروتئین را افزایش میدهد.

اگر چه شواهد تجربی اندکی از مصرف مکمل های پروتئینی حمایت میکند اما احتمال دارد نیاز باشد ورزشکاران در سن رشد،قهرمانان رشته های قدرتی و استقامتی و نیز افرادی که دچار آسیب های پشت سر هم میشوند، پروتئین مصرفی خود را افزایش دهند. هرچند ورزشکاران برای تامین انرژی مورد نیاز خود غذایی بیشتری مصرف می نمایند نیاز به پروتئین بیشتری دارند. 

مکمل های پروتئینی زودهضم:

تجربه نشان میدهد ورزشکارانی که از پودرها یا مایعات پروتئینی زودهضم مصرف می نمایند در حقیقت پول خود را هدر داده و به بدن خود صدمه وارد می نمایند. زیرا بسیاری از این مکمل ها در آزمایشگاه و با شیوه های مصنوعی ساخته میشوند.

از طرف دیگر در بدن فرد سالم پروتئین ها پیچیده بهتر از انواعساده تر هضم و جذب میشوند در حالی که پروتئین های ساده و محلول اسیدهای آمینه غلیظ آب را به داخل روده میکشانند. این فرآیند ممکن است سبب تحریک،گرفتگی و اسهال شود.

به طور کلی شواهد تجربی نشان نداده است که مصرف مکمل های اسی آمینه که فراتر از آر دی ای باشد بتواند قدرت،توان،توده عضلانی یا استقامت را بهبود بخشد.

منبع:

فیزیولوژی ورزش و تغذیه(انرژی و تغذیه)

نوشته: ویلیام دی مک آردل،فرانک آی. کچ و ویکتورال

ترجمه: اصغر خالدان، انتشارات سمت

گردآورنده: کاوه شیرزادی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

1 پاسخ به میزان پروتئین مورد نیاز بدن
  1. درود استفاده کردم و مفید بود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *