تصاویرزیبای طاق بستان انعکاسی از ایوان‌ها و طاق های بزرگ و کوچک  در دریاچه روبه رویش میباشد.که دیدن این تصویرزیبا و دلنشین چه دل عکس ها و چه از نزدیک خالی از لطف نیست.و هر انسان عادی را عاشق و دلشیفته خود میکند.گویی در کنار بزرگان شعر و ادب ایستاده ایی و آواز زیبای زندگی را مینوازند. می‌توانیم بنشینیم زیردرختان یا به تماشای کنده‌کاری‌های دل کوه برویم ، یا گشتی در غرفه‌های کوچک صنایع دستی و سوغات بزنیم

کرمانشاهی‌هاکه مردمانی کورد زبان هستند به طاق بستان، طاق وه سان هم می‌گویند. طاق وه سان در کردی به معنی طاق سنگی‌ست. عمر این منطقه را مربوط به قرن سوم میلادی و دوره ساسانیان میباشد. شاهان ساسانی، اوایل، اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌هایشان انتخاب کرده بودند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان بعد از او، به طاق بستان آمدند، جایی که هم سر راه جاده ابریشم قرار داشت و هم سرسبز و پرآب بود.

طاق بزرگ

مهم‌ترین اثر در طاق بستان، طاق بزرگ با سنگ نگارهٔ است که دارای ایوانی با فضای مستطیل به عرض ۷ متر و ۸۵ سانتیمتر، ارتفاع ۱۱ متر و ۹۰ سانتیمتر و عمق ۷ متر و ۶۵ سانتیمتر است مورخان قدمت این ایوان را مربوط به دوره خسرو دوم می‌دانند و معتقدند از آنجایی که نقش و نگارهای این ایوان نوع لباس‌ها و طلا و جواهرهای دوره ساسانی را مشخص می‌کند، مهم است. روی دیوارهای این ایوان، صحنه‌هایی از تاج‌گذاری پادشاه ساسانی با حضور اهورامزدا و آناهیتا دیده می‌شود در ورودی طاق می توان تصاویری کنده شده روی سنگ از فرشتگان بالدار، تصاویری از شکار و فیل و اسب دید که می توان آنها را نشانی از مراسم شادی دانست.

صحنه‌های شکار شاهی هم در دیواره‌های جانبی ایوان بزرگ به تصویر در آمده. در سمت راست صحنه شکار گوزن‌ها و در سمت چپ، صحنه شکار گرازها دیده میشود.

طاق کوچک

طاق بستان، علاوه بر اینها یک ایوان کوچک نیز دارد که دارای فضای مستطیل شکل به عرض ۵ متر و ۸۰ سانتیمتر و ارتفاع ۵ متر و ۳۰ سانتیمتر است که در آن پیکره‌های شاپور سوم و پدرش شاپور دوم، کنده‌کاری شده و دارای سنگ نبشته ها و کتیبه هایی است که به خط پهلوی نوشته شده اند. در کنار همه اینها سنگ نگاره تاج‌گذاری اردشیر دوم، نهمین پادشاه ساسانی دیده می‌شود.

این محوطه به جز اینها، سنگ نگاره‌ای از دوره قاجار با تصویری از محمد علی میرزا شاه، نشسته بر تخت را هم در خودش جای داده .

محوطۀ چشمۀ طاق‌بستان

در محوطۀ طاق‌بستان و در شرق طاق‌ها چشمه‌ای وجود دارد که آثار تاریخی دیگری در آن به چشم می‌خورد. در صلع شرقی طاق‌ها پلکانی سنگی در دل کوه تراشیده شده که از ۷۸ پله تشکیل شده‌است. همچنین یک طاقچۀ سنگی در دیوارۀ بالادست محوطۀ چشمه وجود دارد که احتمال دست‌کند بودن آن داده شده و در آبان ۱۳۹۸، نقش‌برجستۀ جدیدی در آن کشف شده‌است. سنگ‌نگاره تصویری شبیه به یک انسان را نشان می‌دهد که دستانش را به سوی آسمان باز کرده و شیئی در دست دارد. چند حرف نیز در کنار این سنگ‌نگاره وجود دارد که به گفتۀ باستان‌شناسان به حروف لاتین شبیه بوده و ناخوانا است. قدمت این سنگ‌نگاره به درستی مشخص نیست. علاوه بر این نقش‌برجستۀ‌دیگری نیز در کنار پلکان سنگی جنب چشمه وجود دارد که شباهت بسیاری به نقش‌ّبرجستۀ‌ تازه‌مکشوف دارد

 

آسیب‌های طبیعی

به دلیل حرکت زمین در این منطقه بر دیواره‌های طاق بزرگ و طاق کوچک، ترک‌هایی ایجاد شده‌است که به مرور زمان و با تجمع خزه‌ها بر دیواره‌های آن باعث محو شدن بخشی از نقوش این طاق‌ها شده‌است و این روند با نفوذ آب به داخل ترک‌ها تشدید شده؛که باعث شده است باستان شناسان به فکرمرمت این بنا باشند.

 

سنگ نگاره ای که از دوران قاجار است

جالب است بدانید در بخش دیگری از طاق بستان، سنگ نگاره ای وجود دارد که متعلق به دوران قاجاریان است و با کتیبه ای که به خط نستعلیق است، حجاری شده است که نشان دهنده ی مجسمه ی پسر فتحعلی شاه قاجار است و در کنار او شعری نوشته شده است. طبق این شعر، محمد علی میرزا که پسر فتحعلی خان قاجار باشد، خسرو پرویز را دربان خود می داند و طاق بستان را به کوه طور تشبیه مرده است!

طبق گفته هایی، فرشی از جواهر روی کف طاق بستان بوده است که در جریان حمله ی اعراب، میان فرمانده های عرب تقسیم شده است.

پوشاک استفاده شده

با مطالعهٔ که بر روی نقش‌برجسته‌های طاق بستان، لباس رنگارنگ سوار با نخ‌های زرّین بافته شده و دارای سبک‌های لوزی شکل و تزئین کاملاً هندسی است. در صحنهٔ شکارگراز شاه لباسی در تن دارد که پارچهٔ آن مزین به نقش سیمرغ در نشانه‌های دایره‌وار است. لباس پاروزن‌ها نیز نقش‌های نمایشی دارد. در نقش برجسته‌ای در دیوارهٔ جانبی طاق بستان، زیور تشریفاتی جامهٔ پادشاه که بر تخت نشسته درون شمهٔ مرکزی به روی قرصی از بلور مهر کنی شده و با انواع زردوزی و گل‌اندازهای تنگ هم، تزئین فراوان یافته و جامه‌های ملتزمان و فیل‌سواران با نگاره‌های گیاهی و پرندگان، دست‌دوزی شده‌است.

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *