کرمانشاه و منطقه کرد مردمانی اهل شادی و نشاط هستند و از دیرباز به تفریح و بازی علاقه زیادی داشته اند.مردم کرمانشاه ومنطقه کرد دارای ۲۰۰نوع بازی متنوع هستند که ۱۰۵ تا از این بازی ها به ثبت ملی رسیده است.دوتا از این بازی ها کتک پرانی و جوراب بازی میباشد.

کتک‌پرانى

در مسیر  آوردن عروس به خانه داماد، جوانان و بزرگان که در سوارکاری مهارت بالایی دارند و همچنین زور و بازوی قوی دارند ،سوار بر اسب های خود همراه با یک گرز( کتک ) شروع به کارهای نمایشى جالبى میکنند. هر یک از سوارکاران  یک گرز تنومند  در دست گرفته و شروع به تاختن در اطراف کاروان عروس مى‌کند و گرز را به سمت بالا در حین حرکت پرتاب میکند.این حرکات نمایشی و زیبا از سوی داور یا شخصی که قبلا بیشتر از همه مهارت داشته دیده میشود وبه آنها امتیاز داده میشود.اگر چوب به زمین نخورد یک امتیاز مثبت و اگر چوب به زمین بخورد یک امتیاز منفی دریافت میکنند و در آخر کسی که امتیاز بالاتری دارد مورد تشویق قرار میگیرد.

جوراب بازی

در این بازی جنسیت مطرح نیست و میتوانند هم پسرا و هم دخترا آن را انجام دهند.هرچه تعداد این بازی بیشتر باشد از جذابیت و لذت بالای برخوردار است.در این بازی به دو گروه تقسیم میشوند.تعدادی جوراب تمیزرا روی زمین به صورت مرتب میچینند.هر گروه درکنارجوراب ها و مقابل یکدیگر قرار میگیرند.برای این بازی به یک سکه احتیاج داریم. یکی از افراد در گروه سکه را در دست میگیرد و آن را در زیر یکی از جوراب ها میگذارد به طوری که گروه مقابل متوجه نشود. گروه مقابل تا ۳ فرصت میتوانند حدس بزنند که در زیر کدام جوراب است اگر حدس آنها درست باشد نوبت آنهاست که این کار را دوباره انجام دهند در غیر این صورت همچنان گروه رغیب سکه را باید پنهان کنند.

گردآورنده :دلنیا رستمی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *