معرفی استان کرمانشاه

کرمانشاه جز کهن‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق ایران میباشد و قدمتی چند هزار ساله دارد که مردمانش برای حفظ این فرهنگ غنی در تلاش هستند.

تحقیق مختصر درباره استان کرمانشاه

کرمانشاه از نظر جمعیت نهمین شهر پرجمعیت ایران است مرکز استان کرمانشاه شهر کرمانشاه میباشد که دارای جمعیتی حدود۸۸۴٬۷۰۶ نفر بر اساس سرشمار سال ۱۳۸۵ شمسی میباشد. مساحت  آن۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ متر مربع است. شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کوردنشین و مهمترین شهر در استان کرمانشاه ازنظر جمعیت، تاریخ و فرهنگ است پیدایش آن به قرن چهارم میلادی برمیگردد. و ازقرن چهارم میلادی  تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بوداست. در دوران سلجوقیان در قرن یازدهم میلادی کرمانشاه به عنوان شهر ارشد منطقه کردستان انتخاب شد.

پیشینه تاریخی کرمانشاه

 کرمانشاه که در میانه‌های رشته کوه زاگرس قرار دارد آب و هوایی شهر کرمانشاه دارای اقلیم معتدل کوهستانی است ویک منطقه چهار فصل است که به هندوستان ایران معروف شده بطوری که هرچهارفصل در سال در آن دیده میشود  غارهای طبیعی در دل کوهای خود دارد بخاطر همین موهبت الهی همواره مورد توجه انسان‌های عصر سنگ بوده‌است. در دوران ساسانیان باغ‌های بزرگی به دستور شاهان ساسانی در کرمانشاه ساخته شدکه تا مدت‌ها مورد توجه و محل تفریح پادشاهان ساسانی بوده است .کرمانشاه از لحاظ بقایای سکونت‌های پیش از تاریخ، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا است شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد، از شمال باختری به کوه طاق‌بستان و از جنوب به سفید کوه ختم می‌شود و یکی از شاهراه‌های اصلی ارتباط و کهن‌ترین راه گذراز جمله جاده ابریشم به حساب می آید.

زبان گویش :

  زبان اهالی کرمانشاه کردی است ، عده‌ای از مردم کرمانشاه به زبان کردی،گویش کلهری سخن می‌گویند.علاوه بر کردی کلهری  دیگر  گویش‌های کردی ازجمله کردی   کرمانشاهی،  سنجابی،  زنگنه  و سورانی هم جزی از گویش های زبان کردی به حساب می آیند.

 مذهب :

بیشتر جمعیت استان کرمانشاه را مسلمانان تشکیل می دهد که در حدود ۷/۹۹ درصد می باشد . در میان پیروان اسلام بیشتر شیعیان و درصدی نیز  اهل تسنن می باشند . گروهی نیز زیر پوشش با نام اهل حق(یارسان) با حفظ آداب و مناسک و معتقدات دین کهن ایران باستان یعنی زردشتی و همچنین با التقاطی از اسلام به حیاط دینی خود ادامه می دهند .

به طور کلی اقلیت های مذهبی استان در مجموع ۱۷/۰ درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند که مهمترین آنها زردشتیان با ۱۲/۰ درصد مسیحیان ۲/۰ درصد و کلیمیان ۳/۰ درصد از کل جمعیت را دارد.

غذاهای سنتی استان کرمانشاه

خورشت خلال بادام-دوینه یا ترخینه-دنده کباب-پرشت-جرگ و بز- ذورده-چنگال-سیب پلو-زو و کره-شلمین میباشد.

لباس های محلی کرمانشاه

لباس زنان : سربند- زیرپوش –پیراهن – قبا ر-پوش جافی میباشد

لباس مردان : عرق چین – سربند- کرواسی فقیانه –سخمه –قبا- شال- سلته- جافی – پاپوش – کپنگ – جوراب میباشد.

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *