ماتریس آیزنهاور

ماتریس آیزنهاور نحوه ایجاد تمایز میان مسائل مهم  و فوری را مشخص می کند و ابزاری است برای برنامه ریزی اهداف و تصمیمات بلند مدت استراتژیک.این ماتریس بر اساس فوریت و اهمیت فعالیت ها ، آنها را در چهار خانه ماتریس طبقه بندی نموده و برای هر خانه دستور العمل مشخصی را توصیه می نماید.

آیزنهاور در تقسیم بندی امور بر مبناء اهمیت و فوریت عنوان می کند:

آنچه که مهم است به ندریت فوری است و آنچه که فوری است به ندرت مهم است.در واقع مبنای تشخیص امور فوری از مهم بر این اساس می باشد که ، امور فوری فعالیت هایی هستند که در دراز مدت روی اهداف و خواسته ها تاثیر گذار می باشد.

ماتریس آیزنهاور :تقسیم بندی بر اساس فوریت-اهمیت

اولین گام در مدیریت صحیح زمان مشخص نمودن اهداف و خواسته ها می باشد، چرا که اصولا آنچه قابل مدیریت کردن است تصمیم ها، اهداف و خواسته ها هستند وگرنه مدت زمان شبانه روز محدود است و

نمی توان آن را تغییر داد.بهتر است قبل از اولویت بندی فعالیت ها به دو سوال زیر پاسخ داد تا فوریت و اهمیت هر فعالیتی به خوبی مشخص شود.

۱-اگر کاری به طور کامل حذف شود تاثیر آن بر روی اهداف و خواسته های دراز مدت چه خواهد بود؟

۲-چه زمانی برای انجام کارهای مهم باید در نظر گرفت تا دارای فوریت نشوند؟

سپس با توجه به میزان اهمیت – فوریت فعالیت ها ، هر یک در خانه مناسب خود در ماتریس قرار داده می شود.

خانه مهم و فوری:فعالیت هایی در این بخش قرار خواهند گرفت که در صورت انجام نشدن ، پیامد های بدی به همراه خواهند داشت ، در واقع تمامی فعالیت هایی که در زمان مشخصی باید انجام شوند مختص به این خانه می باشند.

خانه مهم و غیرفوری:فعالیت های این بخش دارای اهمیت بالایی بوده ولی زمان بیشتری برای انجام شدن نیاز خواهند داشت .این بخش ماتریس در حقیقت وجه تمایز میان افراد موفق با دیگران می باشد ،چرا که مختص به اموری با زمانبندی دراز مدت می باشد.

خانه غیرمهم و فوری:فعالیت های این بخش اگر چه دارای اهمیت نمی باشند ولی همیشه قابل رخ دادن بوده و باید بتوان آنها را بدرستی مدیریت نمود ، در غیر این صورت میتوانند به عاملی برای اتلاف زمان تبدیل شوند.

خانه غیرمهم و غیر فوری : فعالیت های این بخش در واقع امور بیهوده ای می باشند که فرد شخصا باعث ایجاد آن شده است و شامل برخی عادات منفی می باشند که فقط باعث اتلاف وقت خواهند شد .این بخش از فعالیت ها را به راحتی می توان از امور روزانه حذف نمود بدون آنکه اختلالی در زندگی ایجاد نمایند .

درکل آنچه که عنوان شد افراد موفق بیشتر امور و فعالیت های روزانه شان در قسمت مهم و غیر فوری قرار دارد.در واقع آن چه باعث تمایز بین افراد موفق و غیر موفق می شود فعالیت های مربوط به این بخش است ،افراد موفق با انجام دادن فعالیت های مهم در زمان مناسب مانع از اضافه شدن عامل فوریت به آنها می شوند در حالیکه افراد ناموفق فعالیت های این بخش را به تعویق می اندازند .

نکته: آنچه باید به آن توجه نمود جلوگیری از فعالیت ها در بخش مهم و فوری می باشد ، چرا که عامل فوریت باعث کاهش کیفیت و دقت در انجام فعالیت ها خواهد شد.

جدول ماتریس آیزنهاور

خانه مهم و فوری همین الان انجام بده
مثال:شرکت در یک جلسه کاری
خانه غیر مهم و فوری به بقیه بسپار
مثال:خرید برای منزل
خانه مهم وغیر فوری تصمیم بگیر کی انجام بدی
مثال: بازکردن حساب پس انداز
خانه غیر مهم و غیر فوری انجام نده
مثال: تلویزیون دیدن

گردآورنده و مدرس

میلاد حدادی از تیم آموزشی  و موفقیت تیک

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *