تفاوتهای زنان و مردان

یکی از راه های احساس آرامش وخوشبختی در خانواده ، میان زوجین آگاهی به تفاوت هایی است که نسبت به یکدیگر دارند چرا که اگر زنان و مردان بخواهند زندگی شیرینی را ایجاد کنند و از کنار هم بودن لذت ببرند ، باید خصوصیات طرف مقابل خود را به خوبی بشناسند و برای این تفاوت ها ارزش و احترام قائل باشند ، نه اینکه تصور کنند زن و مرد به هنگام محبت کردن  رفتار همسانی را از خود بروز دهند.

چیزی که در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد این است که باید یاد بگیریم عشق و محبت خود را رشد دهیم و آن را به حد کمال برسانیم، نه اینکه وجود تفاوت ها که یک موضوع بسیار طبیعی است منجر به ایجاد شکاف و اختلاف بین زن و شوهر شود.

رازهایی جذاب درباره تفاوت زنان و مردان:

البته قبل از بیان ، نباید این نکته را فراموش کرد که این تفاوت ها به صورت غالبی است و به صورت صد درصدی نیست.

 • مردان معمولاً  کلی نگر و زنان جزیی نگر هستند. زنان به جزئیات زندگی و رفتاری با دقت نگاه می کنند و در حافظه ی خود جای می دهند. از این جهت زنان نباید به مسائل جزئی و رفتارهای کم اهمیت حساسیت داشته باشند و مردان هم باید متوجه این نگرش زنان باشند و آنها را درک کنند. به همین دلیل است که مردان فوق تخصص گم کردن دسته کلید، مدارک، جوراب و… را دارند و زنان همیشه آنها را به راحتی پیدا می کنند.
 • مردان هنگام خستگی و گرفتاری سکوت را دوست دارند و زنان گفت و گو و مذاکره را. از این رو زن باید به سکوت مرد احترام بگذارد  و مرد باید هنر گفت و گو را یاد بگیرد.
 • منظور مردان از گفت و گو ، جنبه ی دریافت اطلاعات است ، اما خانم ها گفت و گو را لذت بخش و موجب تخلیه روانی خود می دانند. بنابراین به آقایان توصیه می شود روزانه حداقل ۲۰ دقیقه را با همسران خود در مکان و زمان مناسب و فضایی دوستانه صحبت کنند.
 • عشق ، در مردان از راه چشم و در زنان از راه گوش وارد قلب می شود.  برای زنان آنچه که می شنوند مهم است و برای مردان آنچه را که می بینند مهم تر است.
 • مردان با گفتن دوستت دارم در قلب زنان نفوذ می کنند و زنان با گفتن کلمات مردانه مثل “در سایه ی تو آرامش می گیرم و به تو افتخار می کنم” در قلب مردان نفوذ می کنند . پس خانم ها به همسرشان افتخار کنند و مردان به زنانشان محبت کنند.
 • نظر دیگران برای خانم ها بسیار مهم است اما برای مردان اهمیت کمتری دارد.
 • زنان در اوایل زندگی بسیار فداکارند اما به تدریج به سمت خودخواهی و خود رایی حرکت می کنند ، اما مردان در اول زندگی عاطفی و در میانسالی ناسازگار و در اواخر زندگی وفادارتر و عاطفی تر می شوند به همین دلیل، زنان میانسال به بالا از قهر کردن شوهرشان شکایت می کنند. علت بهانه جویی و یا قهر کردن مردان مسن، نیاز آنان به توجه بیشتر است .
 • مردان هدفگرا هستند و زنان رابطه گرا. برای همین خانم ها مسائل مادی را با هم جنس حساب و کتاب می کنند و نمی توانند بین خودشان رئیس بپذیرند ولی مردان به راحتی با یک نفر به عنوان رئیس از جنس خودشان کنار می آیند.
 • مردان بیشتر به روابط جنسی  و زنان بیشتر به رابطه عاطفی اهمیت می دهند. از این رو زنان باید هنر کام بخشی مردان را داشته باشند و مردان نیز باید به عواطف زنان پاسخ مناسب بدهند و نیازهای روحی و عاطفی و روانی زنان را تأمین کنند.
 • مردها ثبات روحی بیشتری دارند و زنان انعطاف پذیری بیشتر، که گاهی این حالت مثبت است و گاهی عدم ثبات شخصیت باعث اثرپذیری بیجا از دیگران و آسیب رساندن به زندگی شخصی و خانوادگی می شود. پس مردها مواظب باشند این ثبات شخصیت مانع رشد اجتماعی و معنوی آنها نشود و انعطاف پذیر شوند چون انسان گاهی به دلیل تغییر ناپذیری نمی تواند اخلاق و رفتار بد خود را ترک کند. خانم ها هم توجه کنند هر دوست و آشنای مهربانی نمی تواند مشاور و راهنمای خوبی برای زندگی آنها باشد ، چون گاهی اوقات افرادی که ما از آنها تاثیر می پذیریم ، افرادی خوب ، ولی ناآگاه و جاهل هستند و چه بسا به زندگی ما آسیب برسانند هرچند ما را دوست داشته باشند.
 • برای خانم ها جذابیت اجتماعی آقایان و برای آقایان جذابیت جسمانی خانم ها مهم است. یک مرد خوب باید در اجتماع و مهمانی ها ، مخصوصاً در جمع خانواده ی همسر به وجهه ی اجتماعی و رفتار خود توجه ویژه کند و به همسرش و رفتار با او توجه کند. برای همین است که خانم ها بعد از مهمانی ، از اینکه شوهرشان کنار سفره نزدیک آنها نبوده و یا در جمع خانوادگی جدا از زنش نشسته است، احساس بدی دارند و گاهی آن را ابراز می کنند.
 • غالباً زنان برای دلگرم کردن همسران خود از کلمات احساسی استفاده می کنند. یک مرد ممکن است این گونه سخنان را به منزله ی کلماتی که همسرش برای اعلام رضایت و موافقت با او بیان می دارد ، یا شاید احساس ناراحتی کند ، چون متوجه می شود که همسرش برای ادامه مکالمه و گرمی و شور آن ، از این کلمات استفاده می نماید ، در حالی که او درآن هنگام حوصله ی مکالمه طولانی ندارد . همچنین خانم ممکن است احساس کند که چون همسرش هنگام صحبت کردن او ، این الفاظ را به کار نمی برد ، به او توجه نمی کند .
 • مردان کمتر دوست دارند سؤالات شخصی را بپرسند ، چون آنها فکر می کنند که اگر همسرم قرار است چیزی به من بگوید ، خواهد گفت، اما زنان تصور می نمایند اگر سؤال نکنند ، شوهرشان فکر می کند او بی تفاوت است . همچنین مردان ، سؤالات زیادی را نشان دهنده ی کنجکاوی بی جا سؤال کننده می دانند ، در حالی به نظر زنان ، بیانگر ارتباط قوی و صمیمی میان زوجین است .
 • مردان مسائل مربوط به شغل خود را در اولویت کارهای خود قرار می دهند . مردان دوست دارند مشکلاتشان را خود حل کنند و کمتر از دیگران مشورت می گیرند ، چون دوست دارند به دیگران بفهمانند که شایستگی و توانایی انجام کارهای خود دارند . به همین دلیل ، دوست ندارند کسی در کارشان دخالت کند یا برای آنها تعیین تکلیف نمایند یا موقعیت شغلی و اجتماعی شان را دست کم بگیرند .                                                   اما برعکس ، زنان زندگی را از دیدگاه عشق و احساسات خود می نگرند و برای آنان رابطه ی عاشقانه و بیان احساسات در اولویت همه ی کارهاست و از اینکه با کسی همفکری و مشورت کنند ، ناراحت نمی شوند . زنان دوست دارند مردان به صحبت های آنان به خوبی گوش دهند و از دادن راه حل یا توصیه ، هنگام درد دل کردن آنها ، خودداری کنند ، یعنی مردان در رابطه با زنان باید مهارت گوش کردن را بیاموزند  .
 • زنان معمولا در مکالمات ، سؤالات بیشتری می پرسند ، چون سؤال کردن را راهی برای ادامه گفت و گو می دانند، در حالی که مردان پرسیدن را راهی برای کسب اطلاعات بیشتر می دانند .
 • مردان هرگاه به سخنان همسر خود گوش می دهند سعی دارند سریع راه حلی کلی برای مشکلات مطرح شده پیدا کنند، اما زنان موشکافی و پرداختن جزء به جزء حل مشکل را ترجیح می دهند و همین که مردان سریع راه حل ارائه می دهند زنان را عصبانی می کنند ، چرا که زنان از راه صحبت کردن می خواهند احساسات خود را بروز دهند  ولی مردان از اینکه زنان در زمان مشکل شروع به صحبت کردن می کنند این برداشت را می کنند که می خواهند آنان را مقصر جلوه دهند و از  احساسات آنها  غافل هستند و در مقابل مردان هنگام بروز مشکلات و ناراحتی ها ، دوست دارند مشکلات را در خود بریزند و از راه تفکر ، مشکل خود را حل کنند ، اما زنان شروع به سرو صدا و صحبت و کارهای شتابزده می نمایند و از سکوت مردان هم عصبانی می شوند و از سکوتشان این برداشت را می کنند که از آنها فاصله گرفته اند غافل از اینکه مردان به این سکوت احتیاج دارند .
 • مردان دوست ندارند مورد انتقاد قرار بگیرند و دوست دارند اگر اشتباهی انجام دادند ، از راه غیر مستقیم به آنان تذکر داده شود ، تا قدرت و توانایی هایشان زیر سؤال نرود .
 • مردان دوست دارند همیشه تاثیر گذار باشند و زنان دوست دارند مورد حمایت واقع شوند به خاطر همین است که مردان از این که عشق خود را نثار می کنند لذت می برند و زنان از اینکه مورد توجه شوهر خود قرار می گیرند احساس آرامش می کنند .
 • زنان به دلیل اینکه میزان هورمون هایشان  متغییر است ، گاهی دچار احساسات منفی می شوند ، اما برخلاف مردان که در حالت افسردگی در خود فرو می روند ، زنان دوست دارند مورد حمایت قرار گیرند . زنان قبل از عادت ماهیانه ، به شدت شکننده ، زود رنج و افسرده می شوند و بیش از مواقع دیگر نیاز به حمایت و توجه مردان دارند تا بتوانند این دوره ی بحرانی را پشت سر بگذارند .
 • ابراز عشق مردان به صورت منقطع است ، گاهی بسیار مهر می ورزند و گاهی در عشق و مهرورزی آنان وقفه ایجاد میشود ، آن هم به این دلیل است که اولا ، کار و موقعیت های اجتماعی برای مرد در اولویت است و ثانیا ، مردان پس از سیراب شدن  از عشق ، نیاز دارند مقداری از معشوق خود فاصله بگیرند ، چون آنان تصور می کنند که آزادی فردی از آن ها سلب شده است . اما زنان چون عشقشان مستمر است ، از این حالت دور شدن مردان به هراس می افتند ، غافل از اینکه پس از مدتی این ابراز عشق به جای خود باز می گردد.

آرامش و محبتی که بسیاری از خانواده ها به دنبال آن هستند و امروزه به یک دغدغه تبدیل شده است با شناخت تفاوت های شخصیتی زن و مرد قابل حل است.

_ درنتیجه اگر زن و یا مرد هر کدام به این مسائل یا تفاوت های زنان و مردان آگاهی نداشته باشند، آسیب بزرگی به رابطه خود می رسانند.

به همین جهت اگر فردی می گوید من به همسرم محبت می کنم اما بی اثر است. باید از او این سوال را پرسید:

آیا بر اساس شخصیت خودت به او محبت کردی یا بر اساس شخصیت همسرت ؟

گردآورنده: نسیم خزایی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

1 پاسخ به تفاوتهای زنان و مردان
 1. عالییییی بود ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *