پرونده های مربوط به تصادفات رانندگی و دیه به وکیل هیچ  احتیاجی نداره

این جمله رو به احتمال قوی خیلی از ما شنیدیم که   پرونده های تصادف رانندگی و دیه به وکیل احتیاجی نداره چون افسر مقصر رو تعیین ،پزشکی قانونی میزان دیه رو مشخص ،  و در نهایت بیمه هم دیه رو کامل پرداخت می کنه…پس چرا بیخودی هزینه تراشی کنیم

ما در این مقاله سعی می کنیم که ذهن  شما رو با مباحثی آشنا کنیم که در نهایت به این نتیجه برسید که بر خلاف جمله ابتدایی این مقاله به کار گیری یک وکیل در خیلی از موضوعات و پرونده های دیه بسیار در رسیدن ذی نفع به حق و حقوق شرعی و قانونیش حیاتی و کمک کنندست.

_آیا می دونستید که در خیلی از موارد قتل میشه دیه ای بیشتر از یک دیه کامل دریافت کرد؟

قانون گذار در چند سال اخیر برای انواع قتل ها شرایطی رو مقرر کرده که اگر چنین شرایطی وجود داشته باشه علاوه بر قصاص یا دیه کامل میشه دیه بیشتری رو هم دریافت کرد.به طور مثال اگر در اثر تصادف رانندگی شخصی کشته بشه (قتل شبه عمد محسوب میشه )و پزشکی قانونی علت فوت رو ضربه مغزی اعلام کنه ولی در عین حال متوفی از ناحیه دست و پا و اندام دیگه دچار شکستگی شده باشه میشه علاوه بر یک فقره دیه کامل دیه سایر صدمات و جراحات که در مرگ نقشی نداشتن رو مطالبه کرد.

به خاطر دارم در سال ۱۳۹۴  برای پیگیری و مطالبه موضوع ذکر شده به شعبه ای از دادگاه های تجدیدنظر مراجعه کردم.قاضی محترم با دیدن من سریع گفت جناب وکیل ایا درسته که شما در لایحه تجدیدنظر خواهی علاوه بر مطالبه یک دیه کامل ،دیه دست و پاهای شکسته شده متوفی رو مطالبه کردید؟ در پاسخ گفتم بله عالیجناب درسته.مطالبه کردم چونکه طبق نظریه پزشکی قانونی علت تامه فوت ضربه مغزی بوده نه شکستگی دست و پا،بنابراین چونکه شکستگی دست و پاهای متوفی تاثیری در مرگ متوفی نداشته  من  علاوه بر دیه کامل بابت قتل شبه عمد،دیه شکستگی و جراحات دست و پا رو هم مطالبه کردم.

قاضی محترم گفت به چه منطق و دلیلی این ادعا رو مطرح کردی؟ در جواب گفتم ادعای من مستند به نص قانونه.

قاضی محترم گفت این چه قانونیه که ما اسمش رو نشنیدیم.در جواب گفتم قانون مجازات اسلامی.قاضی محترم از این جواب خیلی بیشتر متعجب شد و گفت ما که تقریبا هر روز قانون مجازات اسلامی رو مطالعه می کنیم پس چرا چنین ماده ای رو در این قانون ندیدیم ولی شما دیدی بیا و نشون بده در  کدوم ماده چنین موضوعی مطرح شده.  من هم مواد مربوط به این موضوع رو به قاضی محترم نشون دادم و ایشون دیگه حرفی برای گفتن نداشت.

حالا اگر به خاطر بیاریم که در سال بالای ده هزار نفر در جاده های کشور فقط به علت تصادفات رانندگی کشته میشن و بر این تعداد باید کشته شدگانی که براثر حوادث کاری و قصور پرشکی و به طور کلی قتل های شبه عمد کشته میشن رو هم افزود متوجه کاربردی بودن موضوع دیه و ضرورت یک وکیل متخصص میشیم.نکته جالب تر اینه که حتی در قتل عمد هم میشه با وجود شرایطی علاوه بر مطالبه قصاص ، دیه برخی از صدمات وارد شده رو هم مطالبه کرد.

خب حالا از خودمون بپرسیم از سال ۱۳۹۲ چند دادنامه رو دیدیم که به این موضوع توجه شده باشه؟

_آیا می دونستید در با وجود تصریح قانون گذار مبنی بر نصف بودن دیه زن نسبت به دیه مرد باز هم میشه دیه نصف باقیمانده رو مطالبه کرد؟

از سال ۱۳۹۲ قانون گذار مقرر کرده که در تمامی قتل ها اعم از عمد و شبه عمد و خطای محض ، مابه التفاوت دیه تا حد دیه کامل مرد توسط صندوق تامین خسارت های بدنی پرداخت میشه.

به طور مثال اگر یک خانمی در اثر حادثه کاری فوت کنه و ومقصر کارفرما شناخته بشه ، اولیاء دم  حق دارن علاوه بر مطالبه دیه زن که نصف دیه کامله، نصف دیه باقیمانده رو صندوق تامین خسارت های بدنی مطالبه کنن.

_آیا می دونستید این جمله که ( عابر پیاده ای که  از زیر پل یا از  توی اتوبان رد بشه و ماشین بهش بزنه دیه نداره) کاملا اشتباهه؟

در این موارد اگر راننده مرتکب تقصیری نشده هر چند برای راننده قرار منع تعقیب و یا حکم برائت صادر میشه ولی مانع از دریافت دیه عابر پیاده مقصر نمیشه.البته اگر که یک وکیل حرفه ای پیگیر موضوع باشه چون که بعید می دونم بیمه ها در چنین مواردی دیه عابر پیاده مقصر رو پرداخت کنن.

_آیا می دونستید اگر راننده مقصر متواری،ناشناس،یا بیمه نداشته باشه میشه دیه رو مطالبه کرد؟

حتما تا حالا شنیدیم که به فلانی ماشین زد ولی نتونستن بفهمن چه ماشین یا موتوری زده و فرار کرده و بخاطر همین مورد که مشخص نشده راننده کی بوده بیخیال شکایت و دیه شدن  ولی جالبه بدونید که میشه در چنین مواردی هم دیه مصدوم یا متوفی رو مطالبه کرد

موارد ذکر شده صرفا جهت ایجاد تلنگری در ذهن مخاطبین محترم بود که فکر می کنن در بحث دیه لزومی به گرفتن وکیل نیست  در حالی که بنده در بیشتر موارد وجود یک وکیل کارکشته رو در پرونده دیه ضروری می دونم و ان شاء الله و به قید حیات در مقالات بعدی مطالب تکمیلی تری رو در این مبحث ارائه خواهم نمود.

سید عبدالناصر ساداتی

وکیل پایه یک دادگستری

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *