روش های قدرتمند کردن مغز

چند روش برای قدرتمند کردن مغز برای انجام کارهای مورد نظر و فعالیت های روزانه خود :

به احتمال فراوان برایتان اتفاق افتاده که می بایست کاری را انجام دهید اما مغز شما پیشنهاد انجام یک کار دیگری را می دهد و یا به تعبیری مغز شما آن حس و حال لازم را برای انجام کار مورد نظر به شما نمی دهد .

مغز اتاق فرمان تمام بدن انسان است و در این قسمت تمام دستورات اجرایی صادرشده و به بقیه ی اجزای بدن ارسال می شود .

در اینجا با هم چند روشی که مغز شما رو قدرتمند می کند و کارایی آنرا بالا می برد مرور می‌کنیم .

۱- برنامه ریزی سالم و مناسب داشته باشید تا ضمیر ناخودآگاه شما دچار هوس و خواسته ها نشود:  

روش های قدرتمند کردن مغز

یکی از ویژگی‌های بی نظیر‌ مغز انسان‌ها توانایی ذخیره اطلاعات ورودی به مغز از طرق حواس پنج‌ گانه است و نکته جالب درباره این توانایی در قدرت ذخیره بسیار بالای اطلاعات نیست بلکه در ذخیره کردن این اطلاعات در قسمت ناخودآگاه مغز انسان است؛

به گونه‌ای که در اکثر مواقع شاهد آن هستیم که بدون اینکه انسان از تجربه‌ گذشته ‌اش چیزی به خاطر داشته باشد بدن او به صورت خودکار به آن خاطره که می‌تواند موارد زیادی را شامل شود ( از مزه یک غذا گرفته تا ترس از ارتفاعی که همگی می‌تواند ریشه در کودکی فرد داشته باشد ولی فرد آن خاطرات را به یاد نداشته باشد ) واکنش نشان می‌دهد؛

 به این فرایند بازخوانی اطلاعات، شرطی ‌سازی گفته می‌شود.

حال برای استفاده ی درست از این ویژگی مغز چه باید کرد؟

در اینجا بایستی از این روش برای شرطی ‌سازی خود در راستای دلخواه استفاده کرد؛

مثلاً می‌شود هر وقت که کار دلخواه و دل ‌چسبی را انجام دادیم بلافاصله یک نوشیدنی سالم بخوریم که این عمل باعث شرطی شدن ما نسبت به نوشیدنی مورد نظر در راستای دلخواه می‌شود. در کل قاعده بازی به این صورت است که هر چه بیشتر به مغز خود به خاطر کارهای خوب پاداش بدهی کمتر مغزت به خاطر پاداش تن به کارهای بد می‌دهد.

۲- دید و نگرش جدید و تازه ایی به زندگی داشته باشید :

همه ما در زندگی این موضوع را مرتبا پیش خود تکرار می‌کنیم که هر چیزی روزی به کار ما می‌آید و این باور محدود کننده را قبول داریم که هر چه خوار است روزی به کار است که نتیجه این دیدگاه و نگرش درخواست غیر ارادی مغز انسان برای حفظ عادات و اطلاعات غیرضروری و گاها مضر است.

حال اگر ما این دیدگاه خود را تغییر داده و مرتب برای خود این جمله طلایی را تکرار کنیم که “جدید همیشه بهتر است” می‌توانیم شاهد تغییرات شگفت ‌انگیزی درون خود باشیم زیرا با این طرز فکر عملاً به مغز خود القا می‌کنیم که بایستی عادات و افکار قدیمی را رها کرد و به سمت دنیای زیبای بی انتها و پر رمز و راز خارج حرکت نمود. یک راهکار مناسب این است که با خود فکر کنیم اگر همه چیز را یکباره از دست دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ چه چیزهایی را دوباره می‌خرید و از چه چیزهایی می‌گذرید؟ به این ترتیب می‌توانید از اسارت افکار و اشیای اضافه خلاص شوید.

۳- روز و لحظات خود را طولانی تر کنید !!!

درست است که میزان خلاقیت و مفید بودن در روز برای شما اهمیت دارد ولی مغز انسان به دلیل جاه‌ طلبی خود هرگز از برنامه روزمره راضی نخواهد بود و تماماً این ‌گونه به نظر می‌ رسد که گویا زمان برای شخص بسیار کم است و این موضوع باعث ایجاد نوعی نگرانی و اضطراب برای شخص خواهد شد.

خوشبختانه برای حل این مسئله دانشمندان به این نتیجه رسیده ‌اند که هرچه اطلاعات برای پردازش مغز انسان بیشتر باشد تشخیص گذر زمان نیز برای مغز انسان دشوارتر خواهد شد در نتیجه انسان فکر می‌کند که زمان به کندی می‌گذرد و احساس می‌کند که زمان بیشتری در طول روز در اختیار او قرار گرفته است. پس برای طولانی کردن روز خود بایستی تا جایی که می‌توانید به یادگیری و تجربه کردن اتفاقات، افراد، اطلاعات و … جدید بپردازید.

۴- تصمیم بگیرید و سریع انجام بدهید و مراقب باشید دچار وسواس فکری نشوید !

روش های قدرتمند کردن مغز

مغز انسان طوری طراحی ‌شده که مرتب از چگونگی ها سؤال و عواقب کار را آنالیز میکند، البته که این مطلب ناراحت ‌کننده نیست ولی اگر به این موضوع دقیق ‌تر نگاه کنیم شاهد آن هستیم که مغز انسان به گونه ‌ای در این زمینه عمل میکند که موجبات فراموشی اصل مطلب را فراهم می کند و در نتیجه باعث عقب افتادن کار می‌شود لذا توصیه ما این است که این موارد را خیلی مد نظر قرار نداده و بیشتر به اصل مطلب توجه کنیم.

۵- دوست فراوان کم است و یک نا دوست (دشمن) زیاد :

روش های قدرتمند کردن مغز

بسیاری از لحظات  شاهد آن هستیم که در روابط  اجتماعی خود دچار یکسری مسائل قضاوتی می‌شویم  بدین صورت که به دلایل نا مشخصی از شخصی بدمان می‌آید که ریشه‌ یابی این قضیه به مسئله شرطی شدن فرد نسبت به یک شخصیت و یا رفتار خاص و یا حتی گاه یک تکیه کلام خاص یا اسم خاص برمی‌گردد. در نتیجه توصیه ما به شما این است که با استفاده از تکنیکی که به شما گفته می شود این مسئله را حل کرده. در اینجا توصیه ما این است که تا جایی که می‌شود خود را با آن فرد درگیر کرده و اوقات بیشتری را با او بگذرانید زیرا این امر موجب ظاهر شدن دیگر ویژگی‌های فرد شده که ممکن است در تغییر نگرش شما نسبت به او کارساز و بسیار موثر باشد. حال اگر دریافتید که قضیه برعکس است و اوست که به اشتباه از شما فراری است می‌توانید با درخواست‌های زمان دار و مناسب از او در ایجاد این رابطه نا مناسب و در نتیجه بهبود این دیدگاه کمک کنید.

۶- توجه و تمرکز خود را بر روی نکات مثبت ببرید نه روی نکات منفی :

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که یک واقعه کوچک تمام روز شما را خراب کند و به اصطلاح عامیانه به شما ضد حال بزند؟ نکته که در رابطه با مغز انسان وجود دارد این است که تأثیر اتفاقات بد بر روی آن بیش از اتفاقات خوب و شیرین است. همین امر باعث تمرکز بیشتر مغز بر روی نکات منفی می‌شود؛ در راستای از بین بردن این تمرکز منفی که خود به ‌خود کیفیت زندگی را پایین می‌آورد بایستی سعی شود که به مسائل مثبت اندیشید و کمتر به مسائل منفی نگریست و آن را واکاوی کرد. البته می بایست اعتراف کرد که این امر بسی دشوار است ولی با تمرین و تکرار آثار زیبای آن را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

 حال به تجربه می‌توان به شما عزیزان گفت که راه حل این قضیه و یا اگر بهتر بگوییم کلید طلایی این قضیه در این است که اتفاقات بد زندگی را اتفاقات تمام ‌کننده زندگی خود ندانیم و همیشه امیدوار به آینده باشیم زیرا هیچ کس از آینده خود خبر ندارد.

۷- تصمیم گیری های خود را بصورت واقع بینانه همراه با دید مثبت انجام دهید نه زیاد خوش بینانه :

تحقیقات بسیاری در زمینه پایه‌های تصمیم ‌گیری انسان انجام‌ شده که نتیجه آن‌ها باعث حیرت شما می‌شود .

تحقیقات نشان می‌دهد که مغز انسان همیشه در راستای آینده ‌ای خوش حرکت می‌کند در نتیجه تصمیمی که می‌گیرد بر اساس این پیش ‌بینی است که آینده به کام انسان خواهد بود.

نتیجه تصمیمات گرفته‌ شده همگی بر پایه‌ های خوش ‌بینی هستند؛ مثلا برای همین است که همه فکر می‌کنند در قرعه ‌کشی برنده می‌شوند و مثال دیگر افراد سیگاری‌ فکر می‌کنند که دیگران بر اثر سیگار کشیدن می ‌میرند و برای آن‌ها مشکلی پیش نمی‌آید.

در نتیجه برای غلبه بر این واقعیت ذهنی بایستی همواره واقع ‌بینانه تصمیم بگیریم و در همین راستا توجه داشته باشیم که زمانی که می‌خواهیم تصمیم‌ گیری کنیم مطلب مورد نظر را خوب واکاوی کنیم.  علاوه بر آن بایستی خود را در همه موقعیت‌های احتمالی قرار دهیم تا بتوانیم با پیامدهای احتمالی روبرو شویم و در نتیجه بر اوضاع مسلط گردیم.

البته در اینجا می بایست مدیریتی پایدار داشته باشیم تا دچار باورهای محدود کننده نشویم و با امید و انگیزه پیش رویم و تبدیل به یک انسان دو وجهی شویم مثبت اندیش ولی هوشیار و با درایت .

۸- پس انداز داشته باشید و مراقب ول خرجی باشید :

روش های قدرتمند کردن مغز

حتماً تا به حال با افرادی سروکار داشته ‌اید که می گویند نمی ‌توانند پول خود را پس انداز کنند و تا آن را به دست می آورند بلافاصله خرج می‌کنند و جالب است که بدانید بیشتر این افراد پول خود را در راستای اهداف کم ارزش و بعضاً بی ‌ارزش خرج می‌کنند.

 حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا این موضوع ارتباطی با مغز انسان  دارد؟

 پاسخ مثبت است، به دلیل توانایی پایین مغز انسان در بازخوانی غیرارادی صحیح تمام خاطرات مخصوصاً دوران بی‌ پولی و یا دوران سخت به دست آوردن پول، انسان‌ها به محض به دست آوردن پول آن را آتش زده و ناگهان شاهد دستان خالی خود هستند!

لذا توصیه ما به این افراد این است که تا می‌توانند به خود دوران بی ‌پولی و دوران به دست آوردن پول را یادآوری کنند ( منظور یادآوری لحظات منفی و غم انگیز زندگی نیست منظور مدیریت و برنامه ریزی جهت خرج و مخارج مهم و ضروری، کنونی زندگیست حتما و همیشه اول به امور نخست بپردازید ) تا از اسراف و از بین بردن بی ‌مورد اموال خود جلوگیری کرده و آن را در جای درست و مناسب آن با حداکثر بازدهی  مصرف نمایید البته  ایجاد حساب  پس انداز نیز  تا حد زیادی  در این راستا  می‌تواند کارساز و مسئله گشا باشد مشروط بر اینکه نتوان بدون پشتوانه صحیح فکری، به آن حساب دست ‌درازی کرد.

۹- شاد و سر زنده باشید :

مغز انسان به گونه ‌ای طراحی شده است که می‌تواند آینده را ترسیم کند، حال که مغز ما چنین توانایی دارد بایستی از آن در راستای شاد زیستن نهایت استفاده را برد و نبایستی به گذشته فکر کرد و مرتب غصه آن را خورد؛ چرا که با ترسیم آینده‌ای هر چند خیالی برای لحظاتی هم که شده می‌توان شاد زیست و از طرفی شاهد هستیم که همین لحظات خیالی هم می‌تواند الهام ‌بخش و در نتیجه انگیزه ‌بخش به زندگی ما شود که این از برکات ذهن انسان است که باید به صورت بهینه حداکثر بهره را از آن برد.

۱۰- دنیا و جهان هستی فقط و فقط بر مدار شما نمی چرخد :

مغز انسان به گونه ‌ای عمل می‌کند که تمایل شدید به خود محوریت و خود رأیی دارد و نه تنها در این راستا گاهی دچار مسئله می‌شود بلکه تمام پروسه تصمیم‌ گیری را به خطر می‌اندازد و باعث انحراف از واقعیات می‌شود. حال آن که دیده می‌ شود فردی تصمیم اشتباهی می ‌گیرد و یا مثلاً دچار بن‌ بستی در مسیر حرکت خود می‌شود و در کل آن گونه که پیش ‌بینی می‌کند نمی‌تواند برنامه ‌اش را به جلو ببرد در نتیجه تقصیر این انحرافات و عقب ‌ماندگی‌ها را به گردن دیگران و یا متأسفانه بد شانسی می‌اندازد و در کل از واقعیت که محور قرار دادن خود است طفره می‌رود، در زمینه شانس و اقبال باید بگوییم که تماماً ساخته ذهن بشریت است وگرنه تمام اتفاقات دنیا همگی بسته به دید و نگرش ما دارد؛ چیزی تحت عنوان بد شانسی و یا خوش ‌شانسی وجود ندارد و صرفاً آن‌ها طرز فکر و دیدگاه ما به واقعیات هستند. در کل برای مقابله با این مورد خود محوری مغز هیچ راه‌ حلی وجود ندارد جز تلاش بر دیدن واقعیات محض، مثبت اندیشی و بس.

گردآورنده : مسعود علایی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *