شهرام ناظری در ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در محله برزه دماغ کرمانشاه متولد شد او خواننده ، موسیقی دان ، آهنگ ساز و موسیقی اصیل معروف به شوالیه ایران می باشد .

وی از دوران خردسالی توسط مادرش با شعرو آواز آشنا شد ؛ پدرش نیز صدای لطیفی داشت و ضمن آشنایی با گوشه ها و ردیف ههای آواز ایرانی ، سه تار هم می نواخت .

شهرام ناظری در سن ۷ سالگی اولین برنامه هنری خود را در رادیوی کرمانشاه همراه با تار درویشی ، از نوازندگان معروف آن زمان کرمانشاه ، اجرا کرد . پس از آن در سن ۱۱ سالگی نیز توانست در رادیو تلویزیون ایران چند برنامه دیگر آواز ایرانی اجرا کند .

شهرام ناظری در سال ۱۳۴۵ وقتی ۱۷ ساله بود برای استفاده از محضر اساتید چون نورعلی خان برومند ، عبدالعلی وزیری و محمد رضا شجریان به تهران رفت .

سه تار را نزد جلال ذولفنون فرا گرفت و یکسال نیز در تبریز از شاگردان اقبال آذر بود .

در سال ۱۳۵۴ با معرفی نورعلی خان به استخدام رادیو درآمد و مدتی در گروه محمد رضا لطفی و سپس گروه عارف پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده کار کرد .

بعد از انقلاب در آلبوم چاووش با گروه شیدا و عارف آوازخوانی با محتوای حماسی و انقلابی کرد ، او در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ به روش های مختلف مشغول تدریس موسیقی و ردیف های آوازی به علاقمندان گردید .

شهرت ناظری از سال ۱۳۶۰ با آلبوم بشنو ای نی و آلبوم گل صد برگ و با آهنگ اندک اندک از شعر مولانا آغاز شد و در سال ۱۳۶۷ با آلبوم آتشی در نیستان به اوج رسید .

در سال های دهه هفتاد خورشیدی شهرام ناظری آثار بسیاری را اجرا نمود که از آن جمله می توان به آلبوم نوروز به همراهی حسین علیزاده ، مهتاب رو با گروه تنبور شمس و دل شیدا را با آهنگسازی فرامرز پایور اشاره نمود .

شهرام ناظری در دهه هشتاد خورشیدی به پژوهش و مسیریابی و ارائه موسیقی نوین پرداخت . تحقیق بر نحوه اجرای شاهنامه فردوسی و پروژه مولوی در سال جهانی مولانا از فعالیت های وی در این سال ها می باشد . در این سال ها چندین آلبوم در این سال انتشار کرد آثار اون اساطیر ، لیلی و مجنون ، لولیان ، مرطویه ، و سفر عسرت از آن جمله بوده .

از کنسرت های او در سال ۱۳۹۳ می توان به کنسرتش به همراه گروه فردوسی در کرمانشاه اشاره کرد در آن از قطعات کُردی بسیاری اجرا کرد . که بعد از اجرا با مخالفت هایی روبرو شد .

ناظری خواننده ای است که در آثارش روحیه تکرار ناپذیری دارد و بسیار تلاش کرده که نگرش و تجربه جدید را در آواز و موسیقی به وجود آورد .

شهرام ناظری همه درآمدش در سال ۱۳۹۲ را به آسیب دیدگان پیرانشهر ، شین آباد ، جذامی ها و بیماران بی بضاعت سرطانی اهدا کرد وی با این کار مبلغی بر چند صد میلیون تومان را برای امور خیریه قرار داد .

ناظری در سراسر جهان در سالن ها و فستیوال های بزرگ برنامه و کنسرت هایی اجرا نموده است .

استاد ناظری سال هاست ازدواج کرده و تنها یک پسر به نام حافظ دارد ، حافظ ناظری متولد ۱۳۵۸ در تهران به دنیا آمده است که حالا در کنار پدر خواننده ، نوازنده و آهنگ سازی می کند .

از چند سال قبل ناظری همکاری هایی با فرزندش حافظ داشته است که از جمله کنسرتی بود که در کاخ سعد آباد تهران داشت .

حافظ البته بعدها با پدرش در کنسرت هایی در آمریکا داشت که به دلیل نشنیدن این کار ها نمی توان آن را قضاوت کرد اما حافظ هم در همان کنسرت تهران خودش را نشان داد که خطی جدی در موسیقی را دنبال می کند.

او ده ها لوح ، تقدیر نامه ، نشان هنری و طلایی ، جایزه ادبی و چندین دکترای افتخاری را در گنجینه ارزشمند افتخارات خود از سراسر جهان دارد . که به برخی از این افتخارات می پردازیم .

افتخارات شهرام ناظری:

جایزه کنکورز موسیقی فولکلور در سال ۱۹۷۵ میلادی / ۱۳۵۴ شمسی .

جایزه بهترین موسیقی عرفان جهان در جشنواره فاس مراکش در سال ۱۹۹۷ میلادی / ۱۳۷۶شمسی (  و

ی پس از دریافت جایزه ، از سوی مطبوعات امریکا لقب پاواراتی ایران را نیز دریافت کرد .)

جایزه ویژه شهر ارواین ایالت کالیفرنیا برای گسترش پیام معنوی مولانا و صلح از طریق زبان موسیقی در سال ۲۰۰۶ میلادی / ۱۳۸۵ شمسی .

نشان لژیون دونور از سوی دولت فرانسه در سال ۲۰۰۷ میلادی / ۱۳۸۶ شمسی .

نشان شوالیه ادب و هنر از سوی دولت فرانسه در سال ۲۰۰۷ میلادی / ۱۳۸۶ شمسی این نشان بالاترین نشان فرهنگی فرانسه است و پاس داشتی است از طرف دولت فرانسه به هنرمندانی که تلاش ویژه ای در جهت اعتلای فرهنگ و هنر دارند .

عنوان هنرمند برتر آسیا از طرف مجمع آسیاسوسیاتی ۲۰۰۷ میلادی / ۱۳۸۶ شمسی در این مراسم بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد تقدیر ویژه ای از شهرام ناظری به عمل آورد .

جایزه اسطوره زنده از دانشگاه یوسی اِل اِی .

نشان طلایی سماع بارگاه مولانا از دست اسین چلبی نواده مولانا در سال ۱۳۸۶ در شهر قونیه ترکیه و انتخاب به عنوان رئیس افتخاری مرکز مولانا پژوهی دانشگاه سلجوق در ایران  .

کلید طلایی شهر خوی و مقبره شمس در جشنواره بین المللی شمس تبریزی در آبان ۱۳۸۶ .

لوح سپاس از شهرداری شهر ایرواین کالیفرنیا به پاس قدردانی از تلاش های شهرام ناظری در ترویج پیام معنوی صلح در قالب موسیقی و شعرهای مولوی .

نام گذاری روز ۲۵ ماه فوریه سال ۲۰۰۶ / ۶  اسفند ۱۳۸۴ به نام شهرام ناظری توسط رئیس شورای شهر و شهردار سن دیه گو در حوزه جغرافیایی سن دیه گوی ایالت کالیفرنیا . در مدت کوتاهی پس از این نامگذاری ، کنگره آمریکا نیز با اهدای لوح سپاس از وی تقدیر نمود .

تقدیر نامه از سوی دانشگاه هاروارد به دلیل نقش موثر در موسیقی ایرانی و جذب مخاطبان غربی .

فعالیت های هنری شهرام ناظری :

آلبوم ها :

چاووش ۲   ۱۳۵۷ ، چاووش ۳   ۱۳۵۷ ، چاووش۴  ۱۳۵۷ ، چاووش۷  ۱۳۵۸ ، چاووش۸  ۱۳۵۷- ۵۹، مثنوی موسی و شبان  ۱۳۵۸ ، صدای سخن عشق  ۱۳۵۸ ، باد صبا می آید  ۱۳۶۰ ، گل صد برگ  ۱۳۶۰ ، بشنو از نی اجرا در  ۱۳۶۰ ، لاله بهار  ۱۳۶۰ ،  نوروز  ۱۳۶۲ ، بنمای رخ  ۱۳۶۳ ، یادگار دوست  ۱۳۶۳ ، بهاران آبیدر  ۱۳۶۴ ، کیش مهر  ۱۳۶۵ ، بی قرار  ۱۳۶۶ ، زمستان  ۱۳۶۶ ، در گلستانه  ۱۳۶۶ ، شور انگیز  ۱۳۶۷ ، ساقی نامه ۱  ۱۳۶۷ ، ساقی نامه ۲  ۱۳۶۷ ، آتشی در نیستان  ۱۳۶۷ ، دل شیدا  ۱۳۶۷ ، سخن تازه  ۱۳۶۷ ، کنسرت اساتید موسیقی ایران  ۱۳۶۸ ، کنسرتی دیگر  ۱۳۶۸ ، لیلی و مجنون  ۱۳۶۸ ، چشم به راه بهشت  ۱۳۷۰ ، مهتاب رو  ۱۳۷۱ ، حیرانی  ۱۳۷۵ ، کنسرت کامکارها ۷۶   ۱۳۷۶ ، ساز نو آواز نو  ۱۳۷۷ ، کنسرت ۷۷   ۱۳۷۷ ، سفر به دیگر سو  ۱۳۷۷ ، آواز اساطیر  ۱۳۷۹ ، غم زیبا  ۱۳۸۲ ، لولیان  ۱۳۸۴ ، مولویه (شور رومی) ۱۳۸۶ ، سفر عسرت  ۱۳۸۸ ، امیر کبیر  ۱۳۹۰ ، کنسرت شهرام ناظری و لوریس چکناوریان  ۱۳۹۰ ، بعد یازدهم  ۱۳۹۲ ، درفش کاویانی ، کاوه آهنگر ۱۳۹۳ ، رقصانه  ۱۳۹۴ .

دیگر آثار :

منتشر شده :

نا گفته از سال ۱۳۹۲ شروع به ساخت شد و در سال ۱۳۹۳ انتشار آلبوم و در سال ۱۳۹۴ اضافه کردن قطعه ی حیرانی تکمیل شد ( توسط حافظ ناظری ) گروه ناگفته که شهرام ناظری و حافظ ناظری dobly & sony رومی سمفونیک است و در قطعه های بعدی بیشتر از ابیات مولانا هست .

منتشر شده تنها در اروپا :

بیعت با مولوی : شهرام ناظری و گروه دستان قطعه های این آلبوم همان آلبوم های سا نو آواز نو و سفر به دیگر سو می باشد .

منتشر نشده :

مرکب خوانی –  به علت عدم دریافت مجوز ضبط نشده است .

کنسرت افشاری .

زاگرس –  آهنگ ساز : ارسلان کامکار .

کنسرت شهرام ناظری و گروه عارف –  آهنگ ساز و سرپرست گروه : پرویز مشکاتیان –  آلبوم تصویری ، اجرا در تالار  وزارت کشور در سال ۱۳۸۳ –  به علت عدم دریافت مجور منتشر نشد .

دود دِل .

کنسرت بزرگداشت نیما یوشیج –  اجرا در استان مازندران .

دیداری .

سلیمانیه عراق –  کردی .

گل صد برگ –  کنسرت آمریکا . 

صدای سخن عشق .

کنسرت لندن .

آتش در نیستان .

شور انگیز .

گروه کامکار ها –  تابستان ۱۳۷۶ .

کنسرت ۷۷ .

دیگر آثار :

کنسرت افشاری  62 .

قطعه هایی آوازی که به اشتباه به مناجات های شهرام ناظری معروف شده اند و برخی وقت ها از رادیو پخش می شوند . این آثار بدون اجازه استاد ناظری از رادیو پخش می شود و همگی بدون موسیقی اند .

گرد آورنده : مهدی ولیئی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *