رسیدن به آرامش با رویکرد قرآنی

یکی از دغدغه­های اصلی ای که امروزه همگی به نوعی گریبان گیر آن هستند و دوست دارند به هر راهی تمسک جویند تا از آن رهایی یابند نداشتن آرامش است، آرامشی که با وجودش می توان در هر مسیری که قدم برمی­داری به قله های موفقیت رسید.

اما این آرامش را چگونه باید به دست آورد و یا اصلاً آرامش در چیست؟

در قرآن کریم به ۲ روش برای رسیدن به آرامش اشاره کرده است:

  • اولین آن ها در آیه­ی ۲۸ سوره­ی رعد آمده است:

«الا بذکر الله تطمئن القلوب»

آگاه باشید که تنها یاد خدا آرام بخش دل­هاست.

اما در این جا سؤالی که مطرح می شود این است که چرا هرچقدر به یاد خدا هستیم و این ذکر را می­گوییم به آرامش نمی رسیم و هیچ تغییری در ما به وجود نمی آید؟

جواب این است که در ابتدای امر باید بدانیم اصلاً ذکر و یاد خدا یعنی چه؟

آیا فقط همین گفتن زبانی آن کفایت می کند یا نه؟ ذکر خداوند علاوه بر بیان زبانی و یاد کردنش شامل تمام کارهای نیکی هم که به ما دستور داده است می شود. مسلماً ذکر خداوند در معنای اول یعنی همان ذکر زبانی نیست بلکه معنای دوم را هم در بر می­گیرد و تمام کارهای نیکی را که انجام می دهیم شامل می­شود و هر کدام از ان­ها به گونه­ای ذکر خداوند محسوب می شوند سبب آرامش ما می­شود.

پس اولین راه برای رسیدن به آرامش، انجام تمام کارهای نیک و خوبی است که به نوعی ذکر و یاد خداوند محسوب می شود.

  • دومین راه برای رسیدن به آرامش را خداوند در سوره­ی روم آیه­ی ۲۱ این گونه بیان کرده است:

« و از نشانه های او این است همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید، تا در کنار آنان آرامش بیابید. و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، و این نشانه ای است برای گروهی که تفکر می کنند.»

که در ابتدای آیه به زیبایی خداوند تساوی مردان و زنان را بیان می کند و این نکته را خاطرنشان می شود که مرد و زن هیچ برتری بر یکدیگر ندارند (همسرانی از جنس خودتان). البته تفاوت هایی میان مرد و زن به عنوان دو جنس مخالف وجود دارد که دانستن خود این تفاوت ها و آشنایی کامل با آنها سبب می شود زوجین در زندگی همدیگر را بیشتر درک کنند و در سایه­ی آن به آرامش بیشتری دست یابند و سالیان درازی در کنار هم زندگی کنند. که به این مورد نیز به طور مفصل نیز پرداخته خواهد شد.

و در ادامه می فرمایند تا در کنار هم به آرامش برسید و در میان شما مودت و محبت قرار دادم. آرامشی که هرکدام از ما در جاهای مختلفی به دنبال آن هستیم را خداوند در ازدواج قرار داده است که با انتخاب یک همسر خوب و همدل می توان به آن دست یافت.

البته این نکته نباید فراموش شود که محبت و مودت هر دو در کنار یکدیگر باعث این آرامش می شوند چرا که دارای تفاوت هایی با هم هستند مانند اینکه:

  • محبت مقطعی است اما مودت محبتی تمام نشدنی است، محبت تنها خیانت هم دارد چون مقطعی است اما در مورد مودت هرگز خیانت وجود ندارد، محبت می تواند یک طرفه باشد اما مودت دو طرفه است، در محبت تنوع گرایی وجود دارد اما در مودت تنوع گرایی وجود ندارد، محبت تنها در دل قرار دارد اما مودت هم در زبان و هم در دل است.

که خداوند هردوی آنها را در میان زوجین قرار داده است که غالباً در اوایل زندگی زوج های جوان شاهد آن هستیم اما ممکن است بعد از مدتی نظاره گر این باشیم که آن دوستی و محبت و مودتی که در میان آنها وجود داشته استف نیست یا کم رنگ شده است. و این ها گاهی به خاطر ناآگاهی آنها از نیازهای یکدیگر تفاوت هایی که با یکدیگر دارند سرچشمه بگیرد.

به همین دلیل محتوای بعدی در رابطه با همین نیازها و تفاوت های مردان و زنان خواهد بود که با مطالعه­ی آن همواره میان زوجین مودت و محبتی که خداوند قرار داده است باقی بماند و در کنار یکدیگر به آرامش برسند.

نسیم خزایی

درباره تیم آموزشی,فرهنگی و موفقیت تیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *